Příklady použití FVE

Obnovitelné zdroje energie se stávají součástí našeho každodenního života. A proto by jejich využívání mělo být hlavně efektivní a potřebné pro daný typ objektu. Současný směr využití fotovoltaických systémů v České republice je nastaven tak, aby byly využity hlavně střechy stávajících objektů, tak aby nedocházelo k dalšímu zabírání úrodné půdy rozlehlými fotovoltaickými parky. Samozřejmě, že existují i plochy, které by byly dále pro FVE systémy využitelné, ale současná legislativa systémy na volné ploše nodovoluje instalovat.

Rozdělení fotovoltaických systémů dle způsobu provozu (podrobně viz. níže):

a) provoz v režimu - připojení do distribuční sítě (částěčná spotřeba výroby z FVE v daném objektu)

b) ostrovní provoz (všechna energie je spotřebována v místě výrobny - místa bez přivedené elektrické energie)

c) hybridní systémy (kombinace ostrovního a síťového systému - všechna vyrobená energie je spotřebována v místě výrobny + akumulace, záložní zdroj)

d) ohřev vody pomocí fotovoltaických modulů (využití slunečního záření k ohřevu teplé úžitkové vody)

Co je potřeba pro úspěšnou instalaci?

1. Umístění fotovoltaického systému

Fotovoltaický systém (fotovoltaické panely) by měl být ideálně nasměrován na ijižní stranu, ale zaleží hlavně na využití a charakteru odběru daného objektu (tj. fve systém je možné umístiti i na východní nebo západní stranu). Dalším důležitým parametrem je samotný sklon fotovoltaických modulů, který by měl být v rozmezí od 20° - 40° od horizontální osy. Dle zkušeností z provozu je možné v České republice použít i menší sklony (cca až do 15-20°) bez větších ztrát (do 2%). Hledisko sklonu je důležité hlavně při výběru konstrukce. V případě, že bude sklon modulů kopírovat střechu, tak bude konstrukce vždy nejméně nákladná. V případě vyklonění od sklonu střešní konstrukce samozřejmě cena konstrukce stoupá. Toto hledisko je třeba uvážit před samotnou instalací, aby byl systém co nejekonomičtější (náklady na pořízení vs. výnosy). Dalším důležitým faktorem může být osvit vzhledem k lokalitě. Ze zkušeností ale víme, že umístění v dané lokalitě (město, obec) v české republice není zcela rozhodující. Česká republika je vzhledem k dopadající energie slunečního záření relativně malý stát, a tak nedochází k velkým výkyvům. Mezi nejvhodnější lokality u nás patří samozřejmě jižní morava, ale dopadající sluneční záření není jediným fakorem ovlivňujícím výkon Vaší FVE elektrárny. Neméně důležitým faktorem umístění jsou například vzrostlé stromy v blízkosti FVE, které by mohli stínit v určitou denní dobu. Dále je to například FVE umístěná v údolí, kde je mírně omezen východ a západ slunce (zkracuje se doba přímého osvitu). I malý stín dokáže Vaší FVE značně ovlivnit. Je tedy nutné vždy zvážit všechna hlediska správného umístění fotovoltaických modulů na střechu tak aby se dosáhlo maximální výtěžnosti.

Přehled potřebných ploch pro instalaci FVE systému

5 kWp 8 kWp 9,5 kWp 12 kWp 14,5 kWp 18,5 kWp 24 kWp 30 kWp
Šikmá střecha 36 m 60 m 70 m 90 m 105 m 135 m 175 m 215 m
Plochá střecha* 60 m 100 m 130 m 150 m 170 m 220 m 250 m 300 m

* u plochých střech jsou plochy pouze orientační, záleží na poměru výšky a šířky střechy.

2. Způsob provozu fotovoltaického systému

Z hlediska provozu jsou možné dvě varianty.

a) Připojení do sítě - spotřeba v objektu s připojení do sítě - tzv. on-grid systém

Provoz fotovoltaického systému v tomto režimu je vhodné pro objekty s vysokou spotřebou elektřiny. Připojení FVE v tomto režimu je přímo do domovního rozvaděče v objektu, tj. vyrobená elektřina se z části spotřebovává přímo v objektu a dále je distribuována do venkovní sítě. Tento systém doporučujeme instalovat do domů nebo podniků se spotřebičemi, které se využívají hlavně přes den, např. s klimatizací (zde je asi největší úspora), filtrace a ohřevy bazénů, atd. U těchto objektu je úspora velmi zajímavá a dokáže ročně ušetřit až desetitisíce.

Příklad FVE:
Fotovoltaický systém je umístě na šikmé střeše rodinného domu. Je zde možné instalovat celkem 5 kWp (cca 36 m2 plochy). V RD jsou pouze elektrické spotřebiče, např. indukční deska, pračka, filtrace k bazénu, klimatizace atd. Vzhledem k těmto skutečnostem byl zvolen zelený bonus. Celková spotřeba rodinného domu je cca 15.000 kWh za rok. Předpokládaná úspora elektřiny je cca 80% vyrobené elektřiny z FVE, což je cca 4000 kWh za rok.

Výkon FVE: 5,0 kWp
Předpokládaný výnos: 4.800 kWh/rok
Potřebná plocha pro instalaci 36 m2
Úspora energie 80%: 4000kWh/rok
Sazba RD: D01 5,0 kč/kWh
Celková úspora v Kč: až 20.000 kWh/rok

Investiční náklady

Investiční náklady: 230.000 Kč vč.DPH
Předpoklad úspora v Kč - D01 20.0000  Kč/rok
Dotace na FVE -60.000 Kč

Další informace

Investční náklady po dotaci:  170.000 Kč bez DPH
* Použitá technologie: panely Q-CELLS
měniče Fronius
Prostá návratnost: 8,5 let
Reálná návratnost: 9,0 let

b) Ostrovní fotovoltaické systémy

Zde je možné navrhnout mnoho variací fotovoltaického systému. Využití je například v místech kde není možné se připojit se k elektrické síti. Napájet se dají menší spotřebiče jako např. osvětlení, notebook, telefon, atd. Velmi důležitý je návrh optimálního řešení pra dané požadavky. Vždy je třeba uvažovat kolik spotřebičů bude používáno a jak často. Poté se navrhne optimální řešení dle Vašich požadavků.

c) Hybridní fotovoltaický systém

Provoz FVE v hybridním provedení je kombinace síťového systému (viz. bod a) s akumulací energie do baterií. Tyto systémy umožňují akumulovat přebytečnou enargii do baterií. Některé systémy umí fungovat i při výpadku el. energie z distribuční sítě - tzv. back up. U tohoto typu fotovoltaického systému je velmi důležitý návrh technologie, tak aby byla optimalizovaná spotřeba s akumulací energie a bylo současně zajištěna maximální možná míra využití vyrovené energie přímo v objektu. Nyní je možné čerpat i dotace NZÚ až 150.000 Kč.

Investice se pohybují od 300.000 - 600.000 tis Kč (před obdržením dotace)

Čerpání dotačního programu NZÚ: od 75.000 až do 155.000 Kč

Návratnost: dle využití a použité technologie se pohybuje okolo 12 - 14 let.

U těchto systémů doporučujeme používat kvalitní technologie (hlavně u baterií - lithiové vbaterie, které mají vysokou cyklickou odolnost - např. LiFePO4 - Fronius)

d) Ohřev vody pomocí fotovoltaických modulů

- zde připravujeme podrobnější informace

- Fotovoltaický ohřev Kerberos

- Ohřívače Logitex

 

Máte dotaz k fotovoltaickým systémům? Poradíme vám!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Po kliknutí na "Odeslat zprávu", bude zpráva zaslána na náš e-mail. Odpověď můžete očekávat do 2 pracovních dnů. Většinou to ale bývá do pár hodin.


Rychlý kontakt

M-TECH SOLAR, s.r.o.
Průmyslová 526, 530 03 Pardubice
IČ: 275 174 62
DIČ: CZ275 174 62

Tel.: 466 750 321
Tel./fax: 466 750 321
E-mail:
E-mail:  


© 2019, M-TECH SOLAR s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Frontius logo 

Kyocera logo